Jurnalul botosanenilor Publicatiile Jurnalul Online Jurnalul Dimineata Botosanilor

   

Infracţiuni
Învăţământ
Administraţie
Horoscop
Umor
Lumea lu' Rotundu
Presa'n gura lu' Rotundu

1 EURO = 4.8697 lei
1 USD = 3.9827 lei


Număr accesări
Astăzi:
13177
De la 07 Ianuarie 2003
120749818

Primele concluzii despre sistemul de avertizare prin SMS a populatiei in cazuri de urgenta:

  • Cum va functiona si cand va fi implementat
  • 19 September 2017, 23:00
'Sistemul ce urmeaza a fi implementat va folosi tehnologia 'cell broadcast messages', care va permite transmiterea simultana a unui mesaj de alerta catre toti utilizatorii de telefoane mobile aflati intr-o anumita zona a unei retele de telefonie mobila, dupa modelul sistemelor de alerta functionale in alte state europene", a anuntat luni autoritatea de reglementare in comunicatii, la sfarsitul primei intalniri a grupului de lucru pentru dezvoltarea acestui sistem. 'Aceasta prima discutie a avut scopul de a stabili conditiile optime pentru implementarea cat mai rapida a sistemului.', precizeaza autoritatea.
Luni, 18 septembrie, a avut loc la sediul Autoritatii Nationale pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii (ANCOM) prima intalnire a grupului de lucru pentru dezvoltarea si implementarea 'Sistem Alert', un sistem prin care vor fi transmise mesaje de alerta pe telefonul mobil, in situatii de risc major pentru populatie. La intalnirea grupului de lucru au participat reprezentanti ai Departamentului pentru Situatii de Urgenta (DSU), ai Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta (IGSU), ai Serviciului de Telecomunicatii Speciale (STS), precum si ai operatorilor de telefonie mobila.
Autoritatea a precizat ca 'aceasta prima discutie a avut scopul de a stabili conditiile optime pentru implementarea cat mai rapida a sistemului' si a prezentat in linii mari cum va functiona sistemul.
Mai multe detalii vor fi disponibile pe masura ce grupul de lucru va stabili cerintele tehnice, calendarul implementarii si responsabilitatile fiecarui participant la acest proiect.
Agentia de stiri HotNews

Drepturile de autor sunt rezervate proprietarului de domeniu. Responsabilitatea pentru eventualele consecinte juridice generate de copierea, multiplicarea si difuzarea textelor si fotografiilor de pe acest site revine persoanei in cauza.


Horoscopul zilei de 20.09.2017
Bancul zilei: Conjugală
Daniel Dragomir nu a fost niciodata adjunctul meu si nici consilierul meu.
Ceea ce am vazut public sunt dezinformari si minciuni ordinare
Schimbare cu implicatii majore in invatamant:
Ministrul Pop inlocuieste inspectorii pe materii cu inspectori hibrid
Ce spune fostul sef operativ al SRI despre atacurile la adresa lui, despre Dragnea, Ghita si Basescu
Jurnalul de Botoşani şi Dorohoi

Blogul lui Rotundu
Arhivă