Cât a fost în fruntea instituţiei, Lilienei nu i-a mers rău deloc. S-a căsătorit, adăugând la numele ce-l purta şi pe cel al soţului de Minca. Iar soţul este un prosper om de afaceri, cu o luxoasă vilă la Constanţa, pe malul mării. În această vilă au fost cazaţi mulţi botoşăneni, intraţi în graţiile Lilienei. Printre aceşti privilegiaţi am întâlnit şi numele liberalului botoşănean, şi suliţan totodată, Cornel Popescu (foto 2). Cum şi în ce împrejurări a intrat Cornel Popescu în graţiile Lilienei, n-am aflat. Dar ştiu că i-a fost la nunta ce-a avut loc la vila din Constanţa şi că i-a devenit om de casă.
Pentru credinţa sa faţă de familia Ghervasuc Minca, Cornel Popescu a avut numai de câştigat. Când premierul Tăriceanu a decis desfiinţarea Companiei Naţionale de Pescuit, în fruntea căreia, ca preşedinte al Consiliului de administraţie, se afla Cornel Popescu, acesta a rămas pe tuşă.
L-a salvat Liliana Ghervasuc, care l-a numit director al Sucursalei judeţene Loto Iaşi. Un post fără responsabilităţi deosebite, dar plătit

Un alt flăcău, George, ajuns la vârsta de 23 de ani, s-a bucurat de răsfăţul Lilianei, care l-a angajat consilierul său personal. Cam tânăr pentru o astfel de funcţie, dar când protectorul este Liliana, nimic nu-i poate sta în cale, nici chiar lipsa cunoştinţelor din domeniul Loto a celui numit consilier.
Aşa cum spuneam, luni, 16 februarie, Liliana Ghervasuc Minca a fost revocată din funcţie. Este de aşteptat ca nici George Popescu, consilierul său, să nu mai ardă gazul mult timp rin instituţie. Iar pentru că postul de director de sucursală judeţeană este unul bine plătit, şi deci râvnit de mulţi, se va găsi un democrat-liberal sau social-democrat care să-l înlocuiască pe Cornel Popescu din fruntea sucursalei Loto Iaşi.
Aşadar, pentru Conel Popescu vin din nou zile grele. (Adrian Marcu)