Proiectul privind amenajarea zonei de agrement de la Cornişa intră în linie dreaptă în acest an. Botoşănenii vor avea o oază de distracţie cu care se vor putea mândri, pentru
municipalitatea are în plan să înceapă lucrările chiar în această vară.
Zilele acestea s-a primit scrisoarea de acceptare a cererii de finanţare pentru amenajarea zonei de agrement Cornişa, practicul ultimul pas care mai era de făcut înante de demararea propriu-zisă a proiectului finanţat şi realizat prin Programul Operaţional Regional, AXA 5.2.
Obiectivul principal este sporirea atractivităţii turistice a regiunii. În zona Cornişa va fi amenajat un parc cu alei, piste de role, locuri de joacă pentru copiii care ar putea alterna distracţia cu un patinaj pe cinste într-un loc amenajat. De asemenea, se are în vedere amenajarea unui ştrand cu 2 bazine şi piscină acoperită, amenajarea a 6 terenuri în aer liber pentru practicarea jocurilor de tenis de câmp şi basket, construirea de vestiare, duşuri şi grupuri sanitare.
Nu sunt uitate nici pistele pentru biciclişti, parcaje auto. Valoarea proiectului este 21.536.333 de euro. Era ultima hârtie care ne lipsea, ca şi hârtie oficială, ştiu că asteptările sunt foarte mari, aceasta este capacitatea noastră administrativă de a realiza proiecte, dar avem deja scrisoarea de acceptare a cererii de finanţare. Acest lucru înseamnă că avem toţi banii pentru zona de agrement de la Cornişa şi va fi un lucru cu care botoşănenii se vor mândri, a spus primarul Cătălin Flutur. ( Lavinia Preda)