Jurnalul botosanenilor Publicatiile Jurnalul Online Jurnalul Dimineata Botosanilor

   

Evenimente
Politică
Infracţiuni
Fapt divers
Învăţământ
Sănătate
Ştiri agenţii
Horoscop
Umor
Comentarii
Caricaturi
Lumea lu' Rotundu
Presa'n gura lu' Rotundu

1 EURO = 4.8697 lei
1 USD = 3.9827 lei


Număr accesări
Astăzi:
11045
De la 07 Ianuarie 2003
112956299

Botoşani: Judeţul va avea, în curând, episcopie

  • 30 March 2012, 23:00

Judeţul Botoşani ar putea avea episcop în perioada imediat următoare. Discuţiile pentru demararea acetui proiect sunt destul de avansate, existând aprobare din partea Preafericitului Daniel, patriarhul României şi a Înaltpreasfinţitului Teofan Mitropolitul Moldovei.
Decizia de înfiinţare a unei episcopii la Btoşani a fost luată în urma numeroaselor solicitări venite din partea credincioşilor şi a preoţilor din Botoşani. Au fost identificate câteva locaţii în municipiul Botoşani unde ar urma să fie construită o catedrala şi un centru al Episcopiei Botoşani, unde îşi vor avea birouri toţi cei care vor face parte din noua structură.
„Am identificat mai multe locaţii în oraş, împreună cu mitropolitul Teofan şi Prefericitul Daniel le-am analizat, le-am vizitat şi urmează să ne oprim la varianta cea mai bun㔠a precizat primarul Cătălin Flutur.
În acest moment, Botoşaniul este singurul judeţ din Moldova care nu dispune de episcop. Mitropolia Moldovei şi Bucovinei dispune de Arhiepiscopia Iaşilor, Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor, Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului şi de Episcopia Huşilor. (Lavinia Preda)

Drepturile de autor sunt rezervate proprietarului de domeniu. Responsabilitatea pentru eventualele consecinte juridice generate de copierea, multiplicarea si difuzarea textelor si fotografiilor de pe acest site revine persoanei in cauza.

Horoscop
Caricatura zilei
Bancul zilei: Ion, Măria şi americanii
ISU Botoşani sprijină programul “Şcoala altfel”
IŞJ: COMUNICAT DE PRESĂ
PCRM continuă inventarea unei naţiuni – „naţiunea moldovenească”
Recursul în dosarul Trofeul Calităţii va fi judecat pe 21 mai
Năstase condamnat la 3 ani de închisoare şi în dosarul Zambaccian
Ponta va cere luni revocarea din funcţie a Robertei Anastase
Victor Ponta, nu are loc pentru toţi PDL- istii şi nici nu au ce căuta la USL
Botoşani: Social-democraţii se încaieră pentru şefia partidului
Mişcarea pentru Botoşani îşi doreşte dialog deschis cu cetăţenii
Ca să fie luat în seamă, Portariuc se agaţă de Flutur
Este reorganizat sistemul medicinii de familie
IŞJ Botoşani: Aproape 150 de posturi vor fi scoase la concurs
ITM: Inspectorii au puteri sporite în control
L-au potcovit!
Ioan Rotundu
Jurnalul de Botoşani şi Dorohoi

Blogul lui Rotundu
Arhivă