Săptămâna aceasta, angajaţii Direcţiei de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Botoşani (DGASPC) Botoşani reiau protestele după ce miercuri în şedinţa de Guvern soarta lor a fost din nou ignorată.
„Aşa cum am spus trecem la măsuri radicale. Guvernul a spus că nu vor fi probleme cu plata salariilor şi iată că nici la această şedinţă nu ne-a băgat în seamă. Vineri blocăm activitatea la nivelul Direcţiei, a aparatului propriu de angajaţi, sperăm că autorităţile locale, după momentul de reculegere pe care l-au avut, mâine să convoace o şedinţă cu toţi cei din conducerea Consiliului Judeţean şi chiar şi a partidelor aflate la guvernare, respectiv a domnului Cătălin Flutur în vederea găsirii unor soluţii salvatoare, faptul că nici astăzi Guvernul nu a avut pe ordinea de zi problema de la DGASPC practic ne-a dat peste cap, am rămas fără cuvinte”, a declarat liderul Sindicatului Impact Marius Oroşanu.
În opinia acestuia, soarta celor 1200 de angajaţi ai DGAPSC stă tot în mâna autorităţilor judeţene. „Din discuţiile avute cu domnul preşedinte Mihai Ţâbuleac, am înţeles că ar putea fi alocaţi circa 10 miliarde de lei vechi din bugetul propriu al CJ de la şcoli speciale, însă pentru a se putea face acest lucru este nevoie de convocarea unei şedinţe de urgenţă, cred că asta ar mai fi ultima variantă” a mai spus sursa citată. (Lavinia Preda)