Aproximativ 70 de cadre didactice au obţinut repartiţii vineri, în şedinţa publică organizată de Inspectoratul Şcolar Judeţean, însă au mai rămas posturi la istorie, chimie, fizică, geografie, precum şi la alte specialităţi, o centralizare exactă a situaţiei urmând să se facă după raportările făcute de directori.
De acum, la nivel de şcoală se vor ocupa posturile care mai sunt vacante, a anunţat purtătorul de cuvânt al IŞJ.
Conducerea IŞJ ia în calcul în continuare posibilitatea de ocupare a unor catedre de către cadre didactice pensionare.
Conducerea Inspectoratului Şcolar Judeţean apreciază însă că de această dată anul şcolar nu va începe cu catedre neocupate, deoarece cererea din partea cadrelor didactice este foarte mare.
Cei de la IŞJ susţin că nu vor avea loc în învăţământ necalificaţii, deoarece pretenţiile cadrelor didactice calificate vor fi lăsate la o parte în situaţia unei concurenţe destul de mari pe posturile din învăţământ. De partea cealaltă, conducerile sindicatelor se aşteaptă la posturi refuzate, mai ales că în fiecare an sunt probleme cu decontarea navetei celor ce lucrează în învăţământ. (Doina Marcu)