Astfel, o parte dintre cadrele didactice vor rămâne fără salariu, după ce vor fi nevoiţi să dea banii înapoi. Vina aparţine Centrelor bugetare care au acordat majorarea salarială pentru cadrele didactice cu gradul întâi de la 1 ianuarie 2007 şi nu de la 1 septembrie cum era normal.
Situaţia a fost pusă în evidenţă la un control al instituţiilor abilitate. „Bagă Guvernul acesta o dihonie în oameni. Dă nişte legi interpretabile şi atunci centrele bugetare stau în dubii dacă să le aplice sau nu…Acum oamenii trebuie să dea câte 10 – 15 milioane pe un semestru întreg. Pe 9 octombrie unele cadre nu vor lua bani şi se vor uita la cerul înnorat”, a spus Maria Ţiprigan.
În zadar s-au plâns cei lezaţi la şefii sindicatului de la care aşteptau o mărire. „Ziua Educatorului vine cu promisiuni de mărire de salariu. Îi ia pe nepregătite pe profesori pentru că, iată, unora li se va reţine salariul în octombrie şi vor întâmpina cu lacrimi în ochi sărbătoarea lor. Noi o să le oferim felicitări, dar nu şi bani. Este păcat că 5 octombrie nu este decretată zi liberă”, a adăugat liderul Maria Ţiprigan. (Lavinia Preda)