Nu ia-u descurajat nici camerele instalate în săli tocmai pentru a le supraveghea corectitudinea. Doi dintre candidaţi au fost scoşi ieri din sală pentru că încercau să găsească rezolvarea subiectelor apelând la telefonul mobil sau la fiţuici.
Ambele cazuri de eliminare din examen pentru încercarea de fraudare au fost semnalate de profesorii supraveghetori la centrul de examen de la Şcoala nr.10. Cei doi candidaţi au pierdut dreptul la o nouă încercare de a lua bacalaureatul în următoarele două sesiuni.
Mai exact, se vor putea prezenta din nou la examen abia în vara anului 2013, potrivit legislaţiei actuale. La proba scrisă la limba şi literatura română dificultatea subiectelor nu a fost prea diferită de cea din prima sesiune. dacă unii s-au bucurat că subiectele au fost ceva mai uşoare, alţii s-au plâns că ar fi fost la fel de dificile care cele din prima sesiune.
De regulă în sesiunea a doua erau subiecte mai acceptabile. Acum şi-a pus ministrul ambiţia cu noi, a declarat unul dintre candidaţii care au susţinut proba de ieri. (Doina Marcu)