Până când îmi voi exprima o nouă opinie pe această temă, public mai jos comentariile postate de cititori pe site-ul Jurnalului, pagina oficială pe Facebook a Jurnalului cât şi pe pagina mea personală. Menţionez că articolele respective au înregistrat o medie de peste 10 mii de accesări, conform contorului public al site-ului, şi au fost redistribuite de cititori pe pagina de Facebook de câteva zeci de ori.
1. Drama Cameliei Văculişteanu şi lipsa de scrupule a stareţului Harpa
Cristina Olarescu După părerea mea, nu este creștinește să îți scoți fiica cu doi copii afară din casă;măcar la nepoți ar fi trebuit să se gândească(dacă o duce capul).Părintele avea datoria să aplaneze conflictul dintre mamă și fiică, dar ...nu avea nici un interes. Probabil, i s-a promis d-nei Vaculisteanu (mă refer la mamă) că nu va duce lipsă de nimic cât va trăi, ;va avea parte de o înmormântare "beton ";și faptul că a dat vila de bună voie și nesilita de nimeni Mănăstirii, o să aibă un loc în rai.Oricum,mare e grădina lui Dumnezeu.
Alina Ioana Axinte Incredibil !!!!!!! Ar trebui sa vada asta toti cei care ii iau apararea staretului si care ii pupa mana toata ziua. Mi-e sila! Din pacate acest caz nu este singurul!
Cristina Olarescu Cu siguranță nu e singurul. Bine ar fi să se facă un reportaj și despre Mănăstirea Agafton.
Iulian Puscasu: Realitatea este alta ...nu asa sa intamplat .Este doar vina lui Carmen!(Nu iau apărarea Mănăstirii au greșit și ei dar..)
Ueeu: ce sa mai spunem? cat rau ne fac politicienii cam tot atata ne fac si unii reprezentanti ai bisericii, ce e rau e ca acesti ,,reprezentanti\" ai societatii isi dau mana cand e vorba de magarii asupra cetatenilor, iar ca ,,justitia\" incepe sa devina cea din perioada lui nastase nu mai e o surpriza
Consternată: Carmen trăiește o dramă iar starețul acesta este diavolul în sutană. Este extrem de periculos pentru societate și ar trebui procurorii să afle ce se petrece la această biserică unde vin femei necăjite iar starețul le speculează durerea și le ia averea. Să se verifice toate donațiile către mănăstire și se vor afla lucruri îngrozitoare.
Jurist: Expertoza psihiatrică ese obligatorie în acest caz de înșelăciune clară. Trebuie depusă plângere penală împotriva starețului pentyru înșelăciune.
Jurista: Oare judecatorii care au judecat cum se simt? probabil ca niste sfinti ai staretului.... Judecatoarea e numai pe la biserici, e asa zis f credincioasa.... oare nu-i este rusine sa inre in biserica? ...
Simpatizant-ul: Trebuie vazut si ce spune partea opusa?
[email protected]: O grămadă de prostii eu stiu bine cum a fost degeaba făcea asa ca Carmen e singura vinovată si asta ea o stie bine ce a facut
SPUN SI EU: Nu e prima oara cind slujitorii acelui lacas se joaca cu mintea celor ce le pasesc pragul. Pacat de doamna doctor Carmen Vaculisteanu ca e o persoana deosebita si nu merita aceasta lovitura de la viata Iiar celor de la manastirea din gura sa le iasa in sin sa le cada ,rautatile si furturile obtinute prin inselaciune.daca ei nu au Dumnezeu atunci cine. Doamna doctor ,urmati sfatul juristilor ce si-au spus parerea si nu lasati ca asemenea hotii sa se mai repete!
Diaconu: Puscasu cred ca este unul dintre spoveditii la staret si caruia i s-a curatat hardul. Cum sa fie vinovata Carmen? S-a dus ea la staret sa-i dea casa sau smecherul de staret i-a prostit mama si i-a halit casa? Iar Puscacu ar face bine sa citeasca si din Gramatica nu numai din Biblie ca sa afle ce-i aceea o cacofonie \"ca Car...\"
Alexandru: Nici judecatorii Aionesei cu Burlacu nu sunt onesti si demni daca n-au solicitat expertizarea psihiatrica a mamei lui Carmen Vaculisteanu. Puteau dispune acest lucru printr-un ordin judecatoresc si nu mai lasa loc de suspiciuni-necinste.
Anonim: Acesta este Iulian Puscasu:Un certat cu legea http://www.jurnalulbtd.ro/articol-Mai-pot-avea-parintii-incredere-sa-si-trimita-copiii-la-scoala-Bataie-cu-dinti-scosi-si-cap-spart-la-Scoala-nr.-8-7-1372.html
2. Editorial: Hainele cernite şi poftele carnale neînfrânate
Alina Ioana Axinte Domnule Ioan Rotundu ,intr-un comentariu mai sus i-am zis domnului sa mearga sa vada ca poarta este inchisa. Stiam asta pentru ca sotul meu,fiind in trecere pe acolo a vazut asta si ca era lipit pe usa un afis . Vazand acest comentariu,un apropiat de-al staretului(poate chiar el) i-a anuntat pe calugari sa deschida poarta si sa ia afisul .Cred ca le-a fost frica de dumneavoastra. S-au temut ca o sa veniti sa filmati
Alina Ioana Axinte Eu zic sa te informezi mai bine in legatura cu tot .Nici macar nu conteaza daca sunt jurnalist. Tot ce conteaza e scoaterea adevarului la iveala .Prea multe nereguli ,prea multe beneficii au fara sa plateasca taxe si impozite , prea multe abuzuri facute de ei . O manastire in buricul targului cum se zice,chiar nu mai consider ca e manastire. Si da,chiliile sunt de lux ,cu incalzire in pardoseala si tot ce le trebuie. Cu telefoane mobile si cu internet inclus(bag mana-n foc) ,asta nu e calugarie.
Doru Cozlac Un editorial de nota zece! Felicitari d-le!
Eu: Bravo domnule Rotundu ! Ati punctat perfect tot! Soacra mea , femeie batrana care merge regulat la parintele Ioan Harpa , nu a fost niciodata sfatuita de acesta sa se impace cu copilul ei si sa isi iubeasca nepotii asa cum te-ai gandi ca ar face un duhovnic! Dimpotriva! Cred ca de mult timp sta cu ochii pe casa ei ! Pacat ca nu isi da seama ca anii trec , si Dumnezeu sigur nu isi doreste asta de la noi oamenii . Pacat ca asa un calugar face atata rau, atator familii.
Eu: La manastirea asta calugarii isi freaca palmele cand vad cate un caz cu femei vaduve ,batrane certate cu copiii etc.
Abel: Ne invartim in jurul cozii...... Harpa asta a ajuns centrul Universului... Cu o liota de psihologi si ziaristi pe urme, cu un convoi de babe viloase printre pliile anteriului si cu o armata de barbosi care-si freaca palmele a... Paguba! Fantezii mai ceva ca la Dedeman... Baba ta are fantezii cu un... .? Ia-ti un ziarist, un psiholog, un calugar... :):):)
Un muritor
adevarul oamenilor in fata lui DUMNEZEU este nebunie.pana la urma cine judecaca va fi judecat ,iar adevarul il vei vedea cand se va desparti sufletul tau de trup DOMNULE ROTUNDU.
3. Luat cu asalt de stafiile nopţii la poarta mănăstirii Popăuţi
Alin Gagiuc "Stafiile" se vor rari deoarece observam un fenomen din ce in ce mai des despre abuzurile fetelor bisericesti iar tinerii taxeaza dur aceste ispravi.
Îmi place
Marius-Câtălin Todiras Pentru astea vor 20 de locuri de parcare ?!?
Cristina Olarescu Sunt multe de povestit în acest caz(referitor la intrarea în posesie a vilei Vaculisteanu ).Din păcate, proverbul "sângele apă nu se face" nu e valabil întotdeauna.
Dreptate si adevar: Aceasta Geta Baciu a jucat mai in tinerete rolul de amanta! Asa a ajuns de la vanzatoare de mici la instructor auto . Cam astea sunt mironositele care stau legate de poalele calugarilor. Au dus o viata in promiscuitate si dezmat . Ca ea sunt majoritatea !
ueeu: si cica de-alde astia sunt ,,aparatorii\" familiei traditionale, aia in care unul dintre soti ii face viarta iad celuilalt , netinand seama cat de afectati sunt copiii, iar un reprezentant al bisericii ,,sustinatoare\"a familiei traditionale impiedica o mama sa discute cu fiica ei, sigur il aveti pe ,,dumnezeu in voi\"!
Don Juan: Bunăăă bucățică! Sî tot fii stareț la mănăstire cu așa credincioase. Pofticioși ochi are.
Anonim: nenea Ioane, eu as zice sa intrebi \'vinovatii\' nu psihologii, de ce la biserica femeile merg cu fusta lunga si batic; alea in negru, majoritatea, au avut un deces in familie. despre personalul monahal este alta discutie. articolul publicat de d-voastra este rautacios. parerea mea
Emilia: Pe vremuri se mergea la biserică îmbrăcat în costum naţional. Apoi s-a mers în haine de sărbătoare. Preoţii ne-au îndoliat.