Jurnalul botosanenilor Publicatiile Jurnalul Online Jurnalul Dimineata Botosanilor

   

Evenimente
Infracţiuni
Anunţuri
Economic
Fapt divers
Învăţământ
Sănătate
Administraţie
Social
Ştiri agenţii
Horoscop
Umor
Gastronomie
Caricaturi
Lumea lu' Rotundu
Presa'n gura lu' Rotundu

1 EURO = 4.8697 lei
1 USD = 3.9827 lei


Număr accesări
Astăzi:
12651
De la 07 Ianuarie 2003
114977279

Emil Boc: Va exista furtună economică în Europa şi in 2012

  • România este mult mai bine pregătită să facă faţă
  • 20 December 2011, 23:00
Premierul Emil Boc considera ca 2012 va fi un an economic dificil in care turbulentele vor persista in Europa, nefiind exclusa revenirea recesiunii economice. Insa Romania este pregatita sa faca fata acestor "turbulente". "Romania este mult mai bine pregatita sa faca fata furtunilor din 2012, pentru ca intr-adevar va exista furtuna economica si in 2012.
Nu spun ca nu vom fi afectati, pentru ca nu suntem izolati, dar suntem mult mai pregatiti sa rezistam", a declarat Emil Boc in cadrul unei conferinte Forum Invest. Premierul a mai spus ca cei care au declansat criza din Europa, adica politicienii, sunt cei care trebuie sa gaseasca si cai de rezolvare.
"Nimeni nu poate sa stie unde duce aceasta criza in final (...) Cei care au declansat-o trebuie sa o si rezolve. Si ma refer aici la politicieni", a mai spus Boc. Acesta sustine ca politicienii au generat problemele din UE deoarece "au ajuns la putere prin demagogie" si pentru ca regulile impuse prin tratatul de la Maastricht "au fost tratate ca norme de recomandare". Astfel, "Europa din ultimii 20 ani a ignorat regulile disciplinei fiscale". Boc a mai spus ca acesti politicieni trebuie sa aiba curajul sa impuna masuri drastice pentru a stabili un echilibru macroeconomic in Europa.
"Eu cred ca inainte de a vorbi de o Europa sociala, trebuie sa vorbim de o Europa a muncii (...)Cred ca Europa isi joaca decisiv soarta in 2012 pentru ca este la mijloc moneda euro (...) Disparitia euro inseamna destramarea UE", a precizat premierul.
In ceea ce priveste Romania, Boc spune ca reprezinta un mediu economic stabil. "In momentul de fata are asigurat un cadru stabil si preductibil pentru realizarea de investitii. Romania a reusit sa aiba 4 trimestre de crestere economica, vom incheia anul cu o crestere intre 1,5% si 2%. Romania intra in normalitate in privinta deficitelor.
In 2012, vom avea un deficit de 1,9% si ne indreptam catre un concept de deficit zero. Datoria publica, care este in jur de 32-33%, va ramane cu mult sub nivelul maxim de 60%. (...)Este pentru prima oara in ultimii 20 de ani cand nu se aproba un buget electoral intr-un an electoral", a afirmat premierul.
Agenţia de ştiri HotNews

Drepturile de autor sunt rezervate proprietarului de domeniu. Responsabilitatea pentru eventualele consecinte juridice generate de copierea, multiplicarea si difuzarea textelor si fotografiilor de pe acest site revine persoanei in cauza.


Deputaţii care au votat la două mâini riscă interzicerea participării la lucrări pentru o zi
Aura Vasile s-a înscris în UNPR, o reînscriere în PSD se ia în calcul după un an
Fosila unui dinozaur uriaş, descoperită în Antarctica
Tribunalul Olt s-a pronunţat încă o dată pentru eliberarea lui Bercea Mondial.
Victor Ponta este cel mai vulnerabil dintre liderii actuali
Informatizare pe bani europeni la Spitalul TBC Botoşani
ITM Botoşani verifică materialele pirotehnice
Cum poţi deveni profesor în doar câteva luni
Sindicatul Impact Botoşani a ajuns în faţa celor de la CEDO
Reţeta zilei: Cum se face tremura
Femeile PDL-iste au adus un zâmbet pe chipul copiilor săraci
Lipsa anvelopelor de iarnă şi viteza, un cocktail ucigător
Botoşani: Poliţist din Ştefăneşti reţinut pentru omor
Mai au de aşteptat până să intre în ANL-urile Cişmea
Botoşani: Ministrul Udrea învins de primarul Flutur
ONCOSUPORT Iași oferă gratuit servicii de consiliere profesională
ntru persoanele diagnosticate cu cancer
Horoscop
Bancul zilei: Chirurgul şi mecanicul
Caricatura zilei
Jurnalul de Dimineaţă

Blogul lui Rotundu
Arhivă