110927530

Gloria Frumuşica, faultată de arbitri

• Flacăra 1907 Flămânzi, victorie clară la prima apariţie în „haine noi”
  • 1 September 2010, 23:00
La început de toamnă, duminică, 29 august, a debutat o nouă ediţie a Campionatului Judeţean de fotbal botoşănean, primele echipe care au intrat în focul confruntărilor fiind cele din liga a IV-a şi Liga a V-a Seria Sud. Formaţiile din Liga a V-a Seria Nord vor susţine primele meciuri duminica viitoare, pe 5 septembrie 2010, pentru că anul acesta s-au înscris mai puţine echipe deci, automat, şi etape sunt mai puţine.
Dacă la precedenta ediţie de campionat din zona noastră au participat în Liga a V-a doar două echipe, Flacăra Flămânzi şi Gloria Frumuşica, anul acesta, spre plăcuta surpriză a soectatorilor locali, s-au înscris în campionat patru echipe: Gloria Frumuşica, Flacăra 1907 Flămânzi, F. C. Flămânzi şi Şoimii Băluşeni , toate repartizate în Seria Sud.
Echipa Gloria Frumuşica, pregătită de directorul S.A.M. Vlădeni Deal, profesorul de sport Ştefan Bălăşanu, a efectuat cea mai grea deplasare, cel puţin din punctul de vedere a kilometrilor parcurşi, la Adăşeni, unde a jucat cu Sportul din localitate. Contactat telefonic de co-realizatorul acestei rubrici, profesorul Constantin Agafiţei, căpitanul celor de la Gloria, Ciprian Paliciuc, a declarat că „echipa a început foarte bine”, după nici jumătate de oră Gloria conducând cu 3-0 prin golurile marcate de Ciprian Paliciuc, Sergiu Bălăşanu şi Timofte Bogdan, ba mai mult, în minutul 35, „arbitrul întâlnirii a anulat încă un gol valabil al Gloriei”.
Din păcate, după pauză, „fluieraşii” partidei au “răsturnat terenul” spre poarta echipei din Frumuşica şi nu s-au lăsat până gazdele nu au egalat, scorul final fiind de 3-3. Au arbitrat (într-un mod discutabil, cel puţin în a doua parte a meciului) Andrici Ilie, la centru, Soroceanu Paul şi Nichituş Mihaela, la linii, toţi din Botoşani.
Pe terenul din Frumuşica au fost programate iniţial două partide, Flacăra 1907 Flămânzi - Voinţa Socrujeni şi F.C. Flămânzi - F.C. Suliţa. La cererea echipei din Suliţa a doua partidă a fost amânată, urmând a fi reprogramată ulterior. Reorganizată după eşecul din meciul de baraj cu Rapid Ungureni, Flacăra 1907 Flămânzi a pornit la drum cu o nouă conducere. Preşedinte onorific a fost desemnat medicul Bogdan Marius Nicolae, preşedinte al echipei Dobinciuc Mihai iar pe posturile de vicepreşedinţi au fost numiţi Călin Ioan şi Slobodeanu Aurel.
Mai fac parte din staff-ul formaţiei următorii membri: Dariciuc Marcel, Călin Constantin, Budacă Constantin, Budacă Mihai, Agafiţei Constantin şi Oloeriu Dan (viceprimarul oraşului Flămânzi). Lotul este format, pentru început, din următorii jucători: Călin Vasile, Călin Mihai, Călin Ioan, Murariu Nicuşor, Ivasuc Constantin, Dobinciuc Mihai, Iftode Eusebiu, Dibu Cătălin, Ungureanu Marius, Dumitru Ionuţ, Sadagurschi Doru, Dariciuc Constantin, Slobodeanu Cătălin şi Vătui Cătălin. Desfăşurat, aşa cum aminteam, pe terenul din Frumuşica, baza sportivă din Flămânzi nefiind terminată, în pofida speranţei suporterilor, din lipsă de fonduri, meciul cu Voinţa Socrujeni a beneficiat de asistenţa medicală a cunoscutului medic de familie Bogdan Marius Nicolae, fără să fie înregistrate însă probleme medicale deosebite.
Pe teren, întâlnirea s-a desfăşurat într-un singur sens, spre poarta oaspeţilor, terminându-se cu victoria clară a echipei din Flămânzi, cu scorul de 7-0. Golurile au fost marcate, în ordine, de Iftode Eusebiu (în minutul 12), Ivasuc Constantin (în minutul 15), Dumitru Ionuţ (în minutele 18 şi 89), Sadagurschi Doru (în minutele 60 şi 67) şi Dobinciuc Mihai (în minutul 80). A arbitrat, fără probleme, o brigadă condusă de Creţu Radu la centru, ajutat la linii de Bălăşanu Andrei şi Cioban Ciprian, toţi din Botoşani.
Iată şi rezultatele complete din liga a V-a, seria sud , după prima etapă: FC Zona Botoşani - Flacăra Vlasineşti 4-1, Sportul Adăşeni - Gloria Frumuşica 3-3, Flacăra 1907 Flămânzi - Voinţa Socrujeni 7-0, FC Flămânzi - FC Suliţa amânat, Şoimii Băluşeni - CS Dante Botoşani 2-0, CS Mihălăşeni - Spicul Iacobeni 3-1 şi CS Microbuzul Botoşani - Victoria Hlipiceni 7-1.
Următoarea etapă va avea loc duminică 5 septembrie 2010, la ora 11:00, după programul următor: FC Suliţa - Flacăra 1907 Flămânzi, Flacăra Vlăsineşti - CS Microbuzul Botoşani, Victoria Hlipiceni - Şoimii Băluşeni, Spicul Iacobeni - Sportul Adăşeni, Gloria Frumuşica - FC Flămânzi, CS Dante Botoşani - FC Zona Botoşani, Voinţa Socrujeni - CS Mihălăşeni.
În liga a IV-a s-au consemnat următoarele rezultate: FC Botoşani II (Vorona) - Nord Star Pomârla amânat, AS Leorda - Rapid Ungureni 1-4, CS Darabani - Prosport Vf. Campului 3-1, FC Conceşti - Bucovina Rogojeşti 2-2, FCM Dorohoi - AS 2000 Bucecea 5-2, CS AS Roma - FC Păltiniş 1-0 şi Sportivul Truşeşti - Avântul Albeşti 1-1. Vom reveni săptămâna viitoare cu prezentarea loturilor echipelor F. C. Flămânzi şi Gloria Frumuşica. (grupajul a fost realizat pe baza informaţiilor furnizate de corespondentul sportiv Constantin Agafiţei). (BPF)

Drepturile de autor sunt rezervate proprietarului de domeniu. Responsabilitatea pentru eventualele consecinte juridice generate de copierea, multiplicarea si difuzarea textelor si fotografiilor de pe acest site revine persoanei in cauza.

Bancul zilei: Sex românesc şi guma franţuzească