Sălile de operaţie ale Spitalului Judeţean „Mavromati” Botoşani vor fi inaugurate, cel mai probabil, la începutul lunii februarie. După cum susţine directorul Autorităţii de Sănătate Publică Botoşani, Gabriel Oprişanu, lucrările la sălile de operaţie sunt aproape de final. Din punct de vedere al construcţiei, sălile de operaţie sunt gata. Însă, în cursul acestei săptămâni trebuie montate lămpile scialitice şi mesele de operaţie.
„Sălile de operaţie vor fi inaugurate la începutul lunii februarie. Acum trebuie pus covorul bacterian pe holuri”, a declarat directorul Autorităţii de Sănătate Publică, Gabriel Oprişanu.
În ceea ce priveşte noua intrare a unităţii spitaliceşti, recepţia finală se va face la 12 luni de la încheierea lucrării.
Cu toate ca a fost inaugurată, botoşănenii nu pot avea acces în spital pe la noua intrare. Şi asta pentru că, după cum susţine Oprişanu, perdelele de aer nu funcţionează corespunzător şi nu asigură confortul termic. „Am făcut o solicitare şi avem promisiunea constructorului că în maxim două săptămâni se va rezolva şi cu perdelele de aer”, a adăugat Gabriel Oprişanu. (Margareta NICHIFOR)