Este necesar un pahar de apă (sau echivalentul acestuia) la fiecare 15 20 de minute. Recomandarea medicilor este să se consume în fiecare zi cât mai multe fructe şi legume proaspete deoarece acestea conţin o mare cantitate de apă. O doză de iaurt produce aceeaşi hidratare ca şi un pahar de apă, declară Lidia Onofrei, purtător de cuvânt al DSP Botoşani.
MS mai recomandă şi să nu se consume alcool (inclusiv bere), deoarece acesta favorizează deshidratarea şi diminuează capacitatea de luptă a organismului împotriva căldurii.
temperaturile caniculare şi-au făcut simţită prezenţa şi în municipiul Botoşani. Ieri dimineaţă, la Unitatea de Primire a Urgenţelor au ajuns şi persoane care şi-au pierdut cunoştinţa din cauza căldurii. Unul dintre aceştia a fost un bărbat de 55 de ani, care a leşinat la locul de muncă, într-o fabrică de confecţii, şi care a avut nevoie de asistenţă medială, acordată la UPU Botoşani. (Doina Marcu)