Jurnalul botosanenilor Publicatiile Jurnalul Online Jurnalul Dimineata Botosanilor

   

Evenimente
Politică
Cultură
Infracţiuni
Fapt divers
Editorial
Administraţie
Ştiri agenţii
Horoscop
Umor
Comentarii
Caricaturi
Lumea lu' Rotundu
Presa'n gura lu' Rotundu


Număr accesări
Astăzi:
5765
De la 07 Ianuarie 2003
124838602

Prefectul de Botoşani i-a pus în alertă pe primari

  • 21 February 2012, 23:00
Prefectul Cristian Roman a semnat, luni, Ordinul privind aprobarea planului de măsuri pentru preîntâmpinarea producerii unor situaţii de urgenţă generate de topirea bruscă a zăpezii şi gheţurilor de pe teritoriul judeţului Botoşani.
Primarii din judeţul Botoşani sunt obligaţi să ia măsuri pentru a preveni inundaţiile produse de topirea zăpezilor. Planul prevede următorul set de măsuri: supravegherea acumulărilor cu potenţial ridicat de risc, astfel: “Fata satului”- comuna Viişoara, “Corlăteni”- comuna Corlăteni”, “Modruz 2″- comuna Prăjeni, “Buhăceni”- comuna Truşeşti, “Iazul lui Iancu”- comuna Santa Mare, “Popeni”- comuna George Enescu; acordarea unei atenţii deosebite pentru supravegherea cursurilor de apă necodificate (mici), unde, în cursul zilei, apa are o curgere lentă, noaptea îngheţând şi putând provoca inundaţii; curăţarea rigolelor în localităţi şi, în special, în satele cu expoziţie sudică, acolo unde radiaţia solară este maximă; reînfiinţarea postului hidrometic avertizor în localitatea Pădureni- comuna Coşula.
De asemnea se cere să se aibă în vedere supravegherea zonelor vulnerabile la formarea de zăpoare din comunele Todireni, Răuseni, Mitoc, Pomârla, Păltiniş, după cum urmează: Cerneşti- comuna Todireni, pe pârâul Cozancea, Răuseni şi Todireni pe râul Jijia, Horodiştea pe râul Prut, Mitoc pe râul prut, Pomârla pe Pârâul lui Martin. Potrivit planului trebuie înlăturată vegetaţia forestieră de pe pârâul Molniţa în zona comunelor Mihăileni şi Cândeşti. (Lavinia Preda)

Drepturile de autor sunt rezervate proprietarului de domeniu. Responsabilitatea pentru eventualele consecinte juridice generate de copierea, multiplicarea si difuzarea textelor si fotografiilor de pe acest site revine persoanei in cauza.


Horoscop
Caricatura zilei
Bancul zilei: Cadoul babei pentru moş
Dupa 20 de ani PROCLAMAŢIA de la Iaşi a CONSILIULUI NAŢIONAL AL UNIRII ramane la fel de actuala
UNIREA a-nceput la Bălți. Primaria incearca blocarea marsului din 3 martie
Dominique Strauss-Kahn, arestat preventiv pentru complicitate la proxenetism
Executivul a aprobat un proiect pilot pentru eliminarea tarifelor minime la unele servicii notariale
Iranul susţine că va acţiona preventiv
dacă îi sunt puse în pericol interesele naţionale
Germania protestează împotriva planurilor nucleare ale Poloniei
Scandal in plenul Camerei între putere şi opoziţie
după ce deputaţii PSD au huiduit de la balcoane
Cercetătorii au readus la viaţă o plantă din seminţe vechi de 30.000 de ani
Căutat, identificat de poliţiştii locali
Falşi masoni botoşăneni
Ioan Rotundu
Amarul fericirii
Ioan Rotundu
Botoşani: Drumurile de pietriş vor dispărea în istorie
Nou director în Primăria Botoşani
Nivelul învăţământului botoşănean cu cărţile pe faţă azi la Prefectură
Târgul Mărţişorului începe sâmbătă
Recurs în cazul procesului câştigat de sindicatul din Nova Apaserv
Incendiu la Maternitatea Botoşani
Catedre libere la colegii de prestigiu din Botoşani
Accidentată de zăpada căzută de pe propriul bloc
Jurnalul de Dimineaţă

Blogul lui Rotundu
Arhivă


Ultimele articole de pe blog